Sport

Joy for Galley Flash and Myross at All-Ireland Coastal Rowing Finals

August 21st, 2016 4:00 PM

By Southern Star Team

Winners alright: Galley Flash Rowing Club, winners of the All-Ireland Coastal Rowing Championships senior men's race, at the Lakeside Centre, Ballyshannon, Co Donegal – from left – John Harrington, Paul Deasy, Barry Hooper, Mark O'Brien and cox Julie Harrington. (Photos: Valerie O'Sullivan)

Share this article

IT WAS  double celebration for Cork crews at the All-Ireland Coastal Rowing Championship, hosted by Donegal Bay RC in Ballyshannon.

In the senior men’s race, Galley Flash took the honours while Myross emerged successful in the senior ladies.

In all, approximately 2,700 rowers took part, comprising around 500 crews who travelled from Cork, Mayo, Kerry, Dublin, Wexford, Wicklow, Antrim and Donegal.

Friday evening saw the finals of the traditional and regional boat categories, with both the men’s and women’s cork yawl races taking place. Mairead Daly, Grace Sheehy, Niamh Browne and Ciara Deasy guided Myross to victory in the senior ladies’ race and while the Galley team of Donna Burke, Keri Ahern, Claire McCarthy, Roni Hawe and cox Julie Harrington finished in second place, they were disqualified, but the men’s team would provide some joy.

Mark O’Brien, Paul Deasy, John Harrington and Barry Hooper formed the crew with Julie Harrington again coxing. In the single-turn race, Galley reached the buoys in the lead and held off the challenges of Courtmacsherry and Wicklow’s Vartry.

Other gold medals taken by Cork clubs were in the men’s veteran section, where Myross were successful, the U21 (Whitegate), East Ferry in U18 and U16, Courtmac at U14 level and Ross at U12. 

The ladies’ junior and pre-veterans’ titles went to Passage West, Whitegate tied with Fenit for the intermediate, Rushbrooke won the masters and Ross made it an U12 double. In mixed, Myross took glory in the veterans’ race.

RESULTS :- (Cork unless stated)

Men – Senior: 1 Galley Flash, 2 Courtmacsherry, 3 Vartry (Wicklow); Junior: 1 Fossa (Kerry), 2 East Ferry, 3 Killurin (Wexford); Intermediate: 1 Vartry (Wicklow), 2 Whitegate, 3 Cairndhu (Antrim); Pre-Veteran: 1 Blackrock (Dublin) 2 Myross, 3 Rushbrooke; Veteran: 1 Myross, 2 Workmen Killarney (Kerry), 3 Templenoe (Kerry); Masters: 1 Templenoe (Kerry), 2 Cairndhu (Antrim), 3 Passage West; U21: 1 Whitegate, 2 Passage West, 3 Kilmacsimon; U18: 1 East Ferry, 2 Sive Caherciveen (Kerry), 3 Killorglin; U16: 1 East Ferry, 2 Killorglin, 3 Rushbrooke; U14: 1 Courtmacsherry, 2 Rushbrooke, 3 Whitegate A; U12: 1 Rosscarbery, 2 Sive Caherciveen (Kerry), 3 East Ferry.

Ladies – Senior: 1 Myross, 2 Sneem (Kerry), 3 Whitegate; Junior: 1 Passage West, 2 Workmen Killarney (Kerry), 3 Rushbrooke); Intermediate: 1 Fenit (Kerry), Whitegate, 3 Kilmacsimon; Pre-Veteran: 1 Passage West, 2 Fenit (Kerry), 3 Blackrock (Dublin); Veteran: 1 Sneem (Kerry), 2 Workmen Killarney (Kerry), 3 Callinafercy (Kerry); Masters: 1 Rushbrooke, 2 Callinafercy (Kerry), 3 Kilmacsimon; U21: 1 Workmen Killarney (Kerry), 2 Sneem (Kerry), 3 East Ferry; U18: 1 Workmen Killarney (Kerry), 2 Kilmacsimon, 3 Sneem (Kerry); U16: 1 Workmen Killarney (Kerry), 2 Cairndhu A (Antrim), 3 Callinafercy (Kerry); U14: 1 Portmagee (Kerry), 2 Passage West, 3 Callinafercy (Kerry); U12: 1 Rosscarbery, 2 Ring, 3 East Ferry.

Mixed - Senior: 1 Cairndhu (Antrim), 2 Courtmacsherry, 3 Myross; Pre-Veteran: 1 Arklow, 2 Rushbrooke, 3 Fenit; Veteran: 1 Myross, Workmen Killarney (Kerry), 3 Whitegate.

Share this article

Related content

Subscribe

to our mailing list for the latest news and sport:

Thank You!

You have successfully been subscribed to SouthernStar newsletter!

Form submitting... Thank you for waiting.