• Farming

Rain holds off until Kilbrittain ploughing match is completed

Saturday, 9th February, 2019 9:10pm
Rain holds off until Kilbrittain ploughing match is completed

Trevor Fleming from Castlemartyr taking part in the vintage class at the annual ploughing match at Kilbrittain. (Photo: Denis Boyle)

KILBRITTAIN Ploughing Association held its 36th annual ploughing match on Sunday last, February 3rd, at Baltinakin, Kilbrittain on the lands of Bertie and Julie O’Mahony. 

The high, elevated site, which has panoramic views over Kilbrittain village and the estuary at Harbour View, has rich loam soil which ploughed up completely stone-free in all 43 plots.

The event was well attended on the day in spite of the very low temperatures and the rain that had been forecast held off until after the ploughing was completed.

The judges were Michael O’Halloran, Tom Healy, Tommy McCarthy and Derek O’Driscoll from Kerry had a challenging task due to the closeness of some of the competitors in many of the classes. The steward was Willie Stokes.

The committee made a presentation on the night of the prizegiving to the landowners Bertie and Julie O’Mahony at the Kilbrittain Inn in appreciation of making the land available for the match.

 

Results

Senior Tractor: 1st Jim Grace, 2nd John Murphy, 3rd Kieran Coakley, 4th Jackie O’Driscoll, 5th Denis McCarthy.

Intermediate Tractor: 1st John A O’Donovan, 2nd Denis Murphy.

Ladies: 1st Ellen Nyhan, 2nd Rachel O’Driscoll.

Under 28: 1st Aidan O’Donovan, 2nd Gerard Kirby.

Under 21: 1st James O’Sullivan, 2nd Ian O’Farrell, 3rd Andrew O’Donovan.

Macra: 1st David Walsh, 2nd Cian Harrington, 3rd Niall O’Driscoll.

3 Furrow Conventional: 1st John Keohane, 2nd Matthew Coakley.

Parish Class: 1st Noel Nyhan.

Senior 2 Furrow Reversible: 1st Ger Coakley, 2nd Liam O’Driscoll, 3rd Michael Wycherley.

Standard Reversible: 1st Padraig Walsh, 2nd Timothy Lawlor, 3rd Dan Hurley, 4th Jerry Creedon.

Single Furrow: 1st Trevor Fleming, 2nd Gordon Jennings, 3rd Damien Ahearne.

Trailor Vintage: 1st John Wolfe.

Open Hydraulic Vintage: 1st Michael Ryan, 2nd John O’Neill, 3rd Michael Walsh, 4th Denis Cummins, 5th Phelim Cotter.

Confined Hydraulic Vintage: 1st Ite Wiserma, 2nd Sean McCarthy.

Upcoming fixtures (weather permitting): Sunday, February 10th, Timoleague; Sunday 17th, Clogagh; Sunday 24th, Bandon (county final).